ELİDAŞ'ta yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

EGE Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Uçak, seçildi.

24 Aralık 2022 Cumartesi 15:06
ELİDAŞ'ta yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) Yönetim Kurulu yılın son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Erdoğmuş ve Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arman'ın görevlerinden istifa etmeleri nedeniyle yeni yönetim kurulu başkan ve üyeleri belirlendi. Yeni dönemde ELİDAŞ'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Uçak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin yönetim kurulu üyeliklerine ise İsmail Emin Kentli ve Tolga Uskuç seçildi.

Yönetim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve yeni dönem ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Uçak, Barış Kocagöz'ün Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak 19 kurum temsilcisiyle birlikte 2011 yılında büyük bir emekle Elidaş'ın kurup, Türkiye'nin pamuk lisanslı depoculuk fikriyle tanışmasını sağladığını söyledi. Uçak, Kocagöz'ün sektörün iş akışlarının ve mevzuat alt yapısının oluşması konularında ısrarlı çaba harcayarak çok önemli katkılar sunduğunu da vurgulayıp, yönetim kuruluyla birlikte Elidaş'ın sektörde öncü rolünü kazanması ve bu rolü sürdürmesini sağladığını kaydetti.

ELİDAŞ'ın 2013 yılında 15 bin ton pamuk lisanslı depoculuk lisansı ile başlayan yolculuğunun üreticilerden gelen yoğun talebi karşılamaya yönelik olarak, zaman içerisinde gerçekleştirilen revizyonlar ve ilave yatırımlarla bugün itibariyle 35 bin ton lisans kapasitesi ile devam ettiğine dikkati çeken Uçak, "2013 yılında şirketimizin faaliyete geçmesi sırasında, halen devam etmekte olan fiziki ürün senedi uygulaması yerine, Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) uygulamasına geçilmesi yine Barış Bey ve yönetim kurulunun ısrarlı çabaları sonucunda gerçekleştirilebilmiştir. Böylece ülkemiz, fiziki ürün senedi risklerinden ve sorunlarından kurtularak aslında 'dijital bir bilgi' olan ELÜS ile tanışmıştır. Başlangıç olarak ELİDAŞ tarafından tasarlanan ve uygulanan süreçler Ticaret Bakanlığımızca, tüm lisanslı depolar için zorunlu hale getirilmiş, fiziki ürün senedi üretimi işlemden kaldırılmıştır. ELÜS ile kıymetlerin borsada alım, satım ve takas süreçlerinde diğer menkul kıymetlerin tabi olduğu şartlara kavuşulmuştur. Böylece tarım ürünleri yüksek standartları taşıyan lisanslı depolarda depolanırken, karşılığında oluşturulan ELÜS borsada alım satım ve takasa konu olabilmiş, banka ve kredi kuruluşlarınca güçlü teminat özelliği nedeniyle talep gören bir ürün haline gelmiştir. Üreticiler ürünlerini doğrudan borsalarda satma ya da ELÜS'ü teminat göstererek kredi kullanma olanaklarına kavuşmuştur. Sanayi kesimi açısından kesintisiz arz olanağı yaratılmıştır. Daha da önemlisi bu geliştirme ile ülkemiz, lisanslı depoculuğa konu olan tüm tarım ürünleri açısından, arz-talep dengesizliklerinin yarattığı olumsuzlukları, önemli oranda kontrol edebilecek bir araca kavuşmuştur" dedi.

Barış Kocagöz'den devraldıkları bayrağı daha ileriye götürmek için üzerlerinde büyük bir sorumluluk olduğunun da altını çizen Uçak, "ELİDAŞ'ın bulunduğu konumdan çok daha güçlü hale gelmesi adına azimle çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından Bülent Uçak ve Yönetim Kurulu Barış Kocagöz ve Bülent Arman'a ELİDAŞ ve lisanslı depoculuk çalışmalarına hizmetleri nedeniyle teşekkür plaketi takdim etti.

GÖREV DAĞILIMI ŞÖYLE
ELİDAŞ'ta güncel görev dağılımı ise şu şekilde oldu:"Bülent Uçak (Yönetim Kurulu Başkanı), Mehmet Çetin (Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Hasan Özer Orhan, Şeref İyiuyarlar, Volkan Karaben, Ahmet Nejat Sağel, Murat Bulut, Kerem Akıner, Bekir Bülent Aydoğar, Murat Görgün, İsmail Emin Kentli ve Tolga Uskuç (Yönetim Kurulu Üyesi)" (DHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.