Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, "Bitcoin boğa sezonunun her gün bin 500 kişiyi milyoner yaptığını gördük. Bu kişilerin kim olduğu veya bir kişi ya da kurum olup olmadıkları cüzdanların gizliliğinden kaynaklı olarak belli olmasa da Bitcoin'in kısa süreçte önemli kazanımlara aracı olduğu tespit edilebiliyor. Buna rağmen Bitcoin milyoneri büyümesinin yavaş seyrettiği, bunun sebeplerinin başında da balinaların kâr hamleleri ve yeni yatırımcıların henüz Bitcoin'le tanışmamış olabilecekleri geliyor" dedi.

Yılın başından bu yana yüzde 50'nin üzerinde değer kazanan ve mart ayındaki büyük yükselişle 73 bin dolar seviyelerine çıkan Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden geri çekildi. 62 bin doları gören ve sonra biraz toparlanarak 65 bin dolar seviyesinde seyreden Bitcoin'deki bu düşüşler, 'Bitcoin boğa sezonu bitti mi?' sorusunu beraberinde getirdi. Zincir üstü analiz firması CryptoQuant'in geçtiğimiz hafta yayımladığı raporda Bitcoin'e yönelik yatırım akışlarından hareketle boğa sezonunun henüz bitiş çizgisinden çok uzakta olduğu kaydedildi.

Naturelgaz satış hacminde rekor Naturelgaz satış hacminde rekor

Rapor, yeni Bitcoin yatırımcılarından gelen nakit akışlarının toplam para girişlerindeki payının yüzde 50'den az olduğuna dikkat çekti. Buradan hareketle de Bitcoin'deki boğa sezonunun henüz bitmediği ve bitmekten uzak göründüğü yorumu yapıldı. Rapor, Bitcoin'de yaşanan son geri çekilmeleri bir düzeltme olarak değerlendirdi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Küresel Büyüme Direktörü Kafkas Sönmez, “Söz konusu raporda, yeni yatırımcılardan gelen nispeten düşük yatırım akışı ve fiyat değerleme ölçümlerinin geçmiş zirvelerde görülen seviyelerin altında olması dikkate alınıyor. Bir boğa döngüsünün, nakit akışının yüzde 84 ila yüzde 92'sinin yeni yatırımcılardan gelmesi durumunda bittiği, Bitcoin'de ise bu oranın şu an için yüzde 48 olduğu ifade ediliyor" dedi.

2019'DAKİ DÜZELTMEYE BENZETİLDİ

Fiyat hareketlerinin önemli bir bölümünün 2019'da da görüldüğüne dikkat çeken Sönmez, “Bitcoin, dört yıl öncesinin ortalarında da yüzde 52'ye varan değer kaybıyla önemli bir düzeltme yaşadı. Haziran 2019 sonlarında 12 bin dolar seviyelerinden işlem gören Bitcoin, o günden bu yana yüzde 400'den fazla değer kazandı. Yatırımcıların Bitcoin'deki geri çekilmenin, rekor seviyelere ulaşan kâr realizasyonu olabileceğine ihtimal vermesini ve piyasanın geleceğine ilişkin ümitli kalmasını kritik görüyoruz" diye konuştu.

Bitcoin'den kâr amaçlı çıkışlarda elde edilen getirinin 3,50 milyar doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını da hatırlatan Sönmez, “Bitcoin'in 73 bine, Ethereum'un ise 4 bin dolara temas ettiği haftalarda yayımlanan bir raporda, cüzdan verileri kullanılarak elde edilen bilgiler, Bitcoin boğa sezonunun her gün bin 500 kişiyi milyoner yaptığını gördük. Bu kişilerin kim olduğu veya bir kişi ya da kurum olup olmadıkları cüzdanların gizliliğinden kaynaklı olarak belli olmasa da, Bitcoin'in kısa süreçte önemli kazanımlara aracı olduğu tespit edilebiliyor. Buna rağmen Bitcoin milyoneri büyümesinin yavaş seyrettiği, bunun sebeplerinin başında da balinaların kâr hamleleri ve yeni yatırımcıların henüz Bitcoin'le tanışmamış olabilecekleri geliyor. Buna rağmen son boğa koşusu, 4 bin yatırımcıyı 10 milyon doların üzerinde servete sahip hâle getirdi" ifadelerini kullandı.

“YARILANMAYA GERİ SAYIM BAŞLIYOR"

Nisan ortasında gerçekleştirilmesi beklenen ve madencilik ödüllerini yarı yarı azaltılmasını öngören yarılanma etkinliğine de 30 günden daha az bir süre kaldığını hatırlatan Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Yarılanma, Bitcoin arzında doğrudan bir kısılma anlamına geliyor. Bitcoin, bu seviyelerde, yani son dönemin rekorundan düşük noktalarda fiyatlanmaya devam ederse, halving olarak adlandırılan yarılanma etkinliğinin fiyatlar üzerindeki etkisine dair daha fazla tahminde bulunmak mümkün olur. Zincir üstü verilerin yanı sıra makroekonomik gevşeme sinyalleri ve yukarı yönlü revize edilen ABD ekonomik büyüme tahminleri gibi faktörler de dünyanın en büyük kripto para biriminin değerindeki artış potansiyelini artırıyor. Borsamızda BTC başta olmak üzere 140'tan fazla popüler para birimini TRY cinsinden listeliyor ve rakiplerimizde olmayan bir kripto varlık bolluğu sunuyoruz. Kısa süreli dalgalanmalara rağmen iyimser kalmayı sürdüren kripto para ekosistemine giriş yapmak isteyen herkes, Gate.TR'de kolayca hesap açabiliyor." (DHA)