Millet Olmayı Anlamlı Kılan Nedir….!

2 Ağustos 2021 Pazartesi 09:38Asıl meseleye geçmeden önce, öğrencilik yıllarımda anlatılan ve unutamadığım bir olayla yazıma giriş yapmak istiyorum.

Olay, zamanında Hristiyan Ermenilerle Müslüman Türklerin bir arada yaşadığı İç Anadolu’nun bir köyünde geçiyor.

Anlatayım;

Bu köyde yaşayan Ermeni ahaliden bir kişi hariç, hepsi köyün bağlı olduğu şehre göç eder. Köyde sadece kilisenin Zangocu (Kilise çancısı) kalır. Mübarek Ramazan ayına girilmiştir. Müslüman halkın imamı da vefat ettiği için, sahur ve iftar vakitlerinin köylüye duyurulması vazifesini Zangoç üstlenir. Lakin Zangoç efendi iftarı erken, sahur vaktini de biraz geciktirir. Köylü, Zangoç efendinin yaptığının farkındadır ama vebali onundur diye herhangi bir itirazda bulunmazlar. Zangoç, oruç ayının sonuna doğru bir gün de olsa iftarı tam vaktinde köylüye duyuruda bulunayım diye düşünür ve öyle de yapar. Çok geçmez, bir de bakar ki, köylü kiliseye doğru aşırı kızgın bir tavırla kiliseye doğru geliyor; Zangoç efendi de hemen çanın olduğu yere çıkarak ezan okumaya başlar. Köylü şaşkın vaziyette ezanın bitmesini bekler. Ancak, yine de Zangoca saldırmak isterler. Neticede, içlerinden biri, köylüyü sakinleştirir ve zangoca niye böyle yaptığını sorar. Zangoç şu cevabı verir; “Bir gün de olsa, ehl-i kitap için doğru olanı yapayım istedim…!..”

Meselemize gelince; son günlerde ülke olarak yaşadığımız ormanlarımızın yakılması ve pek çok canlının yangıdan dolayı telef olması; hayatını kaybeden görevlilerimiz ve vatandaşlarımızın acısı… 

Hayatını kaybeden tüm sivil ve görevlilerimizi rabbimden rahmetler diliyorum…

Diğer taraftan, özelikle tatil beldelerine yakın yerlerde tatilini geçirmek için özel araçlarıyla akın eden on binlerce insan… 

Hiçbir şey olmamış gibi tatil bölgelerinde yoğun trafik ve kalabalıklar….

Bu yazımız gündeme yönelik bir eleştiri değildir…

Aksine, geleceğe daha çok güven ve umutla bakmaktır…..

 Bu, memleketimizin vatandaşları olarak “bir gün de olsa ülkemiz için, gelecek nesiller için  doğru olanı yapmak”tır. Kötü olandan örnek olmaz. İyi olanı gelecek nesiller adına örnek olarak sunmamız gerek. Siyasi iktidarlar gelir geçer. Biz ve bizden sonraki kuşaklar içindir yapacaklarımız. Sürekli çocuklarımıza kendi ülkemiz ve içinde yaşadığımız süreçleri kötülemek, Avrupa ülkelerini örnek vermek, o ülkelerde yaşamalarını istemek ve her doğruyu başka toplumlarda görmek ciddi bir aymazlık değil de nedir…?

Türkistan’a keşke her gencimizi gönderebilsek ..!

O coğrafyadan da daha çok gençlerimizi ülkemize misafir edebilsek…! 

Elbette yapılmıyor değil. Yıllardır karşılıklı değişim programlarıyla yapılan uygulamalar var. Sadece devletimizin değil, özel teşebbüs sahiplerinin de benzeri uygulamaları var. Bizim millet olarak, bu uygulamaları daha çok önemsememiz gerekmektedir. Yüzümüz artık güneşin doğduğu yer olmalıdır. 

Ben de Zangoç efendi gibi bir defalık değil, sorumluluğumun bilincinde olarak, her zamanki gibi;

 “Türk Milleti’nin geleceği adına; Büyük Türk Dünyası adına doğru olanı hatırlatayım istedim…!..”

Millet olmanın gereği de budur. Vebali de ağırdır….


YAZARIN DİĞER YAZILARI