Ne Okusam?

21 Ekim 2021 Perşembe 11:53En çok sorulan sorulardan biridir. "Ne okumalıyım? Sadece bana sorulan sorulan soru değil bu. Ben de kendi kendime çok sorarım. Bir kitapçıya gittiğimde ya da yeni nesil alışkanlıkla internette kitap sitelerinde gezerken. Okunacak o kadar çok kitap var ki ömrümüz yetmeyecek buna fikri ben gibi her ortalama okur var sanırım..


Zaman da çok kıymetli olunca, tereddüte de düşülüyor elbette. Hepimiz yaşamışızdır sanırım, okuduktan hatta yarım bıraktıktan sonra “bu kitapla boşuna vakit kaybetttim” duygusunu yaşatan kitaplar.


O zaman ne yapmalı? Bilgisine zevkine güvendiğimiz iyi okuyucular ve yazarlar bize net üzerinden tavsiyelerde bulunuyorlar. Bazen  ben de, sohbetlerimde ya da sosyal medya hesaplarında tavsiyelerde bulunurum. Peki daha derli toplu bir şey var mı? Evet. Var elbette. Bu konuda iyi kitaplar ve okuma yolu çizen kitaplar da tavsiye de bulunabilirim. 


Bu yazının konusu ise bu konuda önerebileceğim yeni bir kitap. Sevgili dostum Engin Topuz’un “Edebiyatın Kırklar Kulübü” Yazım sürecini adım adım bildiğim bir kitap.


Neden Kırklar Kulübü? Kırklı yaşlarda hayatını kaybetmiş yani ellisini görememiş Türk ve Dünya Edebiyatından 25 edebiyatçının bir yetkin edebiyatçı gözüyle ve nefis diliyle anlatımı. Hayır. Öyle gogıllayarak bulabileceğiniz bilgiler değil bunlar. Titiz bir çalışmanın ürünü. Kaynaklar basılı malzemelerden ve Engin Topuz’un kurgulamasıyla oluşmuş bilgiler.


Her bir yazar hakkındaki yazılar öncelikler Porsuk Kültür Dergisinde 25 ay boyunca yayınlandı ve nihayetinde enfes bir kitap olarak bizlere sunuldu. Yani, en az 25 aylık bir çalışma ürünü. Engin Topuz titizliğini bilen biri olarak nasıl sancılandığını da en iyi bilenlerdenim. Kitap sonunda güzel bir kaynakça ile de bu yazarlar hakkındaki kitaplara da ulaşabiliyorsunuz.


Her bir yazar özel hazırlanmış bir kimlik kartı ile de tanıtılıyor kitap içinde. Ayrıca her yazar için çizimlerini Betül Kantar'ın yaptığı oldukça harika küçük bir desen kitaba bir hoşluk katıyor Mesela Edgar Alan Poe bahsinde küçük bir kuzgun size bakıyor. (poster olabilir mi acaba?9


Porsuk Kültür Yayıncılıktan çıkan kitap 224 sayfalık bir hacme sahip


Sözü Engin Topuz’un kitap tanıtım yazısı ile bitireyim. 


Keyifli okumalar“Gogol, Kafka, Poe, Baudelaire, Camus, Jack London, Oscar Wilde, George Orwell, Çehov, Jane Austen, Georges Perec, Pavese, Bulgakov, Maupassant, Fitzgerald… Oğuz Atay, Sabahattin Ali, Tezer Özlü, Didem Madak, Sevgi Soysal, Sait Faik, Cahit Sıtkı, Ahmet Haşim, Namık Kemal, Tevfik Fikret… Bu isimlerin hepsi kırklı yaşlarında hayata veda etti. Ölümsüz eserler bırakarak genç yaşta aramızdan ayrıldılar. Ben de onları hayal dünyamda yarattığım Edebiyatın Kırklar Kulübü’nde buluşturdum.

Bu metinlerde her biri kendine özgü yazar ve şairler var sevgili okur; kimi kendini açlığa mahkûm ederek ölüyor, kimi otel odasında intihar ederek, kimi delirerek, kimi trafik kazası sonucu, kimi de bir hastalık nedeniyle. Son nefesini vermeden önce duvar kağıdıyla konuşan da var, nicedir şampanya içmediğini söyleyen de, “benim için dua edin” diyen de, “bunun da şimdi sırası mı” diye söylenen de… Karanlıktan korkan yazarımız olduğu gibi yürüyen merdivenden korkan şairimiz de var. Yaşamı boyunca uyuduğu yerlerin envanterini çıkaranlar, kör olmasına rağmen son nefesine kadar romanını eşine yazdıranlar, her gün bin kelime yazmadan sosyal hayata karışmayanlar, Nazi işgali altındaki Paris’ten bisikletle kaçmaya çalışanlar, hapishaneye düşenler, sürgünde ölenler, kendini çirkin bulanlar, sosyetenin gözdesi olanlar, kırk yıllık yaşamında kırk üç kitap yazanlar, yılda üç kitap bastıranlar, şiirinin adı futbol takımına isim yapılanlar, “yazmasam deli olacaktım” diyenler, yazdıkça delirenler… 25 yazar ve şairle edebiyatın büyülü dünyasında bir gezintiye davet ediyorum sizi.”

YAZARIN DİĞER YAZILARI