VERASET İLAMI ( Mirasçılık Belgesi )

16 Haziran 2021 Çarşamba 14:25


Veraset ilamı yada mirasçılık belgesi, mirasçıların ne oranda miras payına sahip olduklarını belirleyen ,kimlerin miras üzerinde hak sahibi olduğunu yani mirasçılık sıfatını gösteren belgeye denilmektedir.
Nereden alınır?
Başvuru üzerine verilen bu belge yasal mirasçı oldukları belirlenenlere Sulh Hukuk Mahkemesince veya noterlikçe verilir.
Mahkemelere veraset ilamı talebi ile başvuru yapılır. Mirasçılık belgesi verilmesi çekişmesiz yargı işidir.
Nüfus kayıtları veraset ilamı verilmesi konusunda yeterli değil ise, bilirkişi incelemesi gerekiyorsa, tanık dinlenmesi gerekiyorsa sadece Mahkeme yoluna başvurarak veraset İlamı alınabilir. Mirasçılıktan çıkarma ,mirastan feragat ,mahrumiyet hallerinin varlığı Veraset ilamı verilmesine engel değildir.
Noterlerden de alınabilen veraset ilamı için gerekli olan belgelerin ibrazı ile mirasçı bir kişinin veya Avukatının dahi başvurusu belgeyi alabilmek için yeterlidir.
Ancak mirasçı ile miras bırakan arasında soy bağının olması şarttır. Evlatlık ilişkisi söz konusu ise noter tarafından veraset ilamı verilemez.
Yine mirasçılardan biri yada miras bırakan yabancı uyruklu değil ise çifte vatandaşlık durumu söz konusu değilse noterler veraset ilamı verebilir.
Noterden Veraset İlamı almaya giderseniz veraset ilamı başvuru formuna ek olarak yanınıza Miras bırakanın ölüm belgesini ,Nüfus kayıt örneğini almayı unutmayınız.
Sağlıklı uzun ömürleriniz olsun sayın okurlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI