Karbon salımı düşük enerjilerden biri olan doğal gazın yanı sıra hidroelektrik, rüzgar ve güneş gibi bağlantı parçaları elektrik üretimi toplam 9 santralle, bin 224 MW'lık kurulu güce sahip olan Akenerji, nakit yaratımına yönelik performansla 2023 yılında 23,7 milyar TL satış geliri, 2 ,8 milyar TL FAVÖK ve 5 milyar TL net kar açıkladı. Şirket, vadesi gelen kredi geri ödemelerinin yanı sıra, 2024 yılında vadesi dolacak 35 milyon adet kredi geri ödemesini de 2023 yılında dolar bazlı olarak son ödeme tarihinde en düşük sıcaklıkta indirdiğini duyurdu.

Akkök Holding sözleşmelerinden Akenerji'ye nakit sağlayan kaynaklar arasında, toplam elektrik üretimiki 2022'ye kıyasla yüzde 7,6'lık artış ve Avrupa piyasasının elektrik ticaretinden elde ettiği gelirler öne çıktı.

“OPERASYONEL VERİMLİLİĞE ULAŞIRKEN BİLANÇO VE NAKİT AKIŞIMIZI GÜÇLÜ TUTMAYI BAŞARDIK”

Yıllık mali tabloların sisteminin yönetiminin ve finansal sürdürülebilirliğin en önemli göstergesi olduğunu belirten Akenerji Genel Müdürü Serhan Gençer, “Operasyonel anlamda önceliğimiz tüm santrallerin piyasa şartlarına göre en verimli şekilde çalıştırılmasıdır. 2023 yılında her türlü zorluğa rağmen sürekli enerji arzı sunabilmemiz verimliliğe ulaşırken kaynaklar ve nakit akışımızı güçlü tutmayı başardık” dedi.

“VADESİNDEN ÖNCE KREDİ GERİ ÖDEMESİ YAPARAK BORÇLULUĞUMUZU AZALTTIK”

Maysan Mando, yenilikçi ürünleriyle yoğun ilgi gördü Maysan Mando, yenilikçi ürünleriyle yoğun ilgi gördü

Akenerji'nin hareketini yeni yatırımlar için ödeme daha da genişletmeye odaklandığına dikkat eden Gençer, “Ülkemizde enflasyonla mücadele kapsamında parasal sıkılaşmaya yönelik politikaların izlendiği bir ortada kalan kar ve disket yaratma kabiliyetimizi koruduk, vadesinden önce kredi geri ödemesini yaparak dolar bazlılık durumumuzu son yılın en düşük oranları görüldü” diye konuştu.

KEMAH HES, KONYA BİYOKÜTLE SANTRALİ VE ENERJİ TİCARETİ

Gençer ayrıca geleceğe yönelik şu mesajları verdi:

“Ülkemizin alternatif enerjiye yönelik yatırımını benimseyen bir rotada ilerliyoruz. Büyüme stratejimizi ve yatırım planlarımızı uluslararası enerji otoritelerinin öngörüleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sağlanan, 2035 vizyonunu da içeren 'Ulusal Enerji Planı' ile uyumlu bir şekilde biçimlendiriyoruz. Proje geliştirme ve yatırım hazırlıklarının devamı için Kemah Hidroelektrik Santrali (HES) projemiz parlaklıklarımız arasında yer alıyor. Erzincan'da yer alan ve Türkiye'nin pompaj depolama kapasitesine sahip en önemli ve en büyük barajlı HES'lerinden biri olan bu proje tamamlandığında, 198 MW'lık kuruluş gücüyle yılda ortalama 560 GWh elektrik üreterek Türkiye'nin kazandığı enerji üretimin önemli bir kısmı katkı sağlayacak.”

Yapım yönetim ve işletme bakım hizmetleri üstlendikleri Konya Biyokütle Enerji Santrali'ni 2023 yılında tamamlayarak işletmeye devam ettiklerini belirten Gençer, “Hibrit kayıt ile ilgili yayın mevzuat çerçevesinde, Konya Biyokütle Santrali için 8,1 MW GES yardımcı kaynak kapasitesinin 3,2 MW kapasitesine sahip fazının montajını tamamladık; 4,9 MW kapasiteye sahip ikinci fazın montaj faaliyetlerine başlandı. Bu yıl içinde bu hibrit birimi de satın almayı planlıyoruz” dedi.

“Bu yıl gelirlerimize katkı sağlamamızı beklediğimiz bir diğer yatırımımız ise Ağustos 2023'te organize ettiğimiz Hollanda merkezli Aken Europe BV isimli şirketimiz olacak” diyen Gençer, “Aken Europe sayesinde Avrupa elektrik ticaret pazarı rekabet gücümüzü artırma ticaret gelirimizi daha da yükseltmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.