Baş-Kent Özlem Konut Yapı Kooperatifleri Birliği önünde bir araya gelen yaklaşık 200 üye, 20 yıl önce ortak oldukları arsaya bugüne kadar ev yapılmamasına tepki gösterdi. Kooperatif üyeleri, üst birliğin arsaları kooperatiflere devretmesini ve bir an önce inşaata başlanmasını istedi. Grup adına açıklama yapan Rıfat Salmanoğlu, "Dile kolay tam 20 yıldır bekliyoruz. Senelerdir başlamayan veya özellikle başlatılmayan bir projenin içinde yıllarımız ve paramız heba olup gitmiştir. Artık ok yaydan çıkmış ve iş, hakkımızı alma mücadelesine dönüşmüştür. Aralarında yargı mensupları, mühendisler, akademisyenler, diyanet personeli, sağlık personeli, kamu ve özel sektörden arkadaşlarımızın bulunduğu üyeler yıllarca mağdur edilmiştir. Bizler bağımsız hissedarlarız. Hiçbir kooperatif başkanına ve hiçbir zümreye bağlı değiliz. Özellikle de kooperatifin en başında bütüncül olarak yapılması planlanırken geçen zaman içerisinde bu yaklaşımın hayata geçirilemeyeceği anlaşılmıştır. Bunun sonucunda da yapılan genel kurullarda hisselerin alt kooperatiflere dağıtılma kararı alınmıştır. Üst birliğin hala; 'Bir dağıtacağım, bir dağıtmayacağım, dağıtacağım ama sorunlu dağıtıma karşıyım, önce alt yapı yapılsın' gibi söylemlerle biz üyeleri oyalamasına artık tahammülümüz kalmamıştır" dedi.
Kooperatif üyelerinden Sema Duman (52) ise 20 yıl önce kızıyla oyunlar oynamak ve bahçesinde koşma hayaliyle kooperatife girdiklerini belirterek, "Benim kızım yeni doğmuştu. Küçücükken hayaller kuruyorduk. Bizi her yıl buraya çağırırlar, toplantılar yaparlar. Hep güveniriz, hep inanırız. 20 yıl geçti, kızım avukat oldu; artık hayallerimiz çocuklukta kaldı. Bahçemizde çay içecektik ama hiçbiri olmadı. 2'nci kızım oldu onun da artık üniversiteye girme zamanı geldi. Hep beraber mağduruz, bari arsalarımızı verin" diye konuştu.
Öte yandan kooperatif üyelerinin telefonla görüştüğü kooperatif yetkilileri, 2024 yılı içinde ilk kazmayı vuracaklarını söyledi. (DHA)