Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çeşitli programlara katılmak üzere Giresun'a geldi. Sırası ile Valiliği, Giresun Adliyesini, Giresun Belediyesini, AK Parti ve MHP il başkanlıklarını ziyaret eden Bakan Tunç, daha sonra Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Töreni'ne katıldı. Törende AK Parti Giresun milletvekilleri Ali Temur, Ertuğrul Gazi Konal, Nazım Elmas, Vali Mehmet Fatih Serdangeçti, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, yargı mensupları ve çok sayıda kişi yer aldı. Törende konuşan Bakan Tunç, Giresun'a yakışacak, adalet makamını temsil edecek eserin kısa süre içerisinde tamamlanarak hakim, savcı, avukat ve tüm yargı çalışanlarına hayırlı olması temennisinde bulundu. Türkiye'de 2002 yılında 78 olan adalet sarayını, 22 yılda 366'ya çıkardıklarını söyleyen Tunç, mahkeme sayılarında yüzde 99, idari yargıda ise yüzde 51'lik artış sağladıklarını söyledi.

'TEMEL KANUNLARIMIZIN TAMAMINI YENİLEDİK'

Temel kanunların tamamının parasının karşılığını uygun hale getirdiklerini belirten Tunç, “Adaletin tecellisini sağlayacak olan mevzuatın özgürlüklerinin da yaşadığı çok önemli mesafeler aldı. İşte 22 harfli bu yana temel kanunlarımızın tamamını yeniledik. Temel kanunlarımızın tamamını vatandaşlarımızın karşılığında uygun hale getirdik ve yine Anayasamızda gerçekleştirmiş olduğumuz sessiz devrim sayılan reformlarla da yaşadık, devletimizin demokratik hukuk devleti daha da güçlendirildi. Yüksek Askeri Şura'nın yapısı tutun da Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yapısına varıncaya kadar. Anayasa Mahkemesi'nin yapısından tutun da Devlet Güvenlik Mahkemelerinin üyelerine, Özel Yetkili Mahkemelerin tüm bu sağlıklı dönüşümleri varana kadar vara kadar, demokratik açıdan daha da güçlüydü. Vesayetçi ve darbeci anlayışı tarihe gömmeyi bu kalıcı reformlar sayesinde başardık. Anayasamızda sıkıyönetim ilan edilebilir gibi demokratik olmayan, darbeci yargılanamaz gibi anti-demokratik düzenlemelerimizin milletin kopyalanması ile durdurulmasını başardık. Tabi ki Anayasamızda değişimi kadın haklarının değiştiğini, öğrencilerin korunmasını, bilgi edinme hakkını, kamu denetçiliğini ve hak arama yollarını arttıran bu önemli değişiklikleri biz önemli buluyoruz, reforma ihtiyacımız var ama yeterli görmüyoruz. Milletimizin sivil, demokratik, bir anayasaya kavuşması gerekiyor. Türkiye Yüzyılına başlarken, umarım 28'inci dönem parlamentosunda bir uzlaşma sağlanır ve milletimize olan bu önemli borçlarımızı da yerine getirmiş olabiliriz” diye konuştu.

'2024 YILINDAN İTİBAREN UYGULAMAYA KOYUYORUZ'

Meteorolojiden 18 ile kritik uyarı Meteorolojiden 18 ile kritik uyarı

Hakimlik ve savcılık sınavına girilebilmesi için bu yıl sınav uygulamasının başlatıldığına dair kayıt yapan Bakan Tunç, “2002 yılında 9 bin civarında hakim ve savcımız varken, bugün bu sayı 24 bine ulaştı. Sayımızı giderek artırıyoruz. Genç bir kadromuz var. Yüzde 70'i 10 yıl altında kıdeme sahibi, yüzde 45'i de 5 yıl altında kıdeme sahibi. Gelecek vaat eden bir yargı teşkilatımızın söz konusu. Bu teşkilatımızı daha da iyileştirmenin yollarını genişletmeye ve uygulamaya devam ediyoruz. Bu konuda önemli mevzuatları açıkladık. Yargı Reformu Strateji Belgelerinde düzenlenen, özellikle kürsüdeki kardeşlerimizi daha donanımlı hale getirecek uygulamalar başlatıldı. Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı bunlardan bir tanesidir. Hukuk fakültelerindeki eğitim programlarının değişimleri ile ilgili, YÖK ile ilgili devam eden görüşmelerimiz hem hukuk eğitiminin kalitesi, hukuktan mezun olan kardeşlerimizin bir ön elemeye tabii tutularak Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavını kazananların avukatlık stajına başlayabilmesi ve hakimlik-savcılık sınavına girebilmesi devamı sınavı da 2024 o dönemden itibaren ortaya koyuyoruz. Yürürlüğe giriş tarihi 2024. İnşallah eylül-ekim gibi bu ilk sınavı gerçekleştirmişiz.”

'USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİ İÇERİSİNDE KÜRSÜYE HAZIRLANACAKLAR'

“Mesleğe kabul edilmeden önce hakim ve savcılarımızın 2 yıl süren bir adaylık süreci söz konusuydu. Artık bundan sonra 2 yıl süren bir adaylık değil, 3 yıl süren hakim ve savcı yardımcılığı sistemi başladı” diyen Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk sınavını 23-24 Aralık'ta gerçekleştirdik. Şimdi görüşmeler gerçekleştirilecek ve bin hakim ve savcı yardımcımız umarım sınavları başardıktan sonra göreve başlayacaklar. Bunun 1 yılı Adalet Akademisi'nde eğitim ile gidecek ve diğer 2 yılı da istinafta, ilk düzeyde, Yargıtay'da farklı kademelerde yerleşik hakim ve savcıların yanında hakim-savcı yardımcısı olarak görev yapacaklar. Usta-çırak ilişkisi içerisinde kürsüye hazırlanacaklar. 3 yıl sonunda da akademideki ara sınavlar da verdikten Hakimler ve Savcılar Kurulumuz tarafından mesleğe kabul edilmiş olacaklar. Ayrıca hem meslek öncesi daha güçlü, hem de mesleki açıdan kabul edilebilirliği sağlamak için daha donanımlı üyelerimizin olmasını sağlamak, sonra da Adalet Akademisi'nde 1'inci sınıfa terfi etmeden önce en az 3 kez eğitim almaları mecburiyetini önceki sınav programında yasalaştırmıştık. Umarım o uygulamalarla beraber bizim kürsülerimiz adaleti tecelli eden hakim ve savcılarımız, o genç kardeşlerimiz kürsüye çıktı kararlarında daha güçlü ve daha donanımlı bir şekilde imza atacaklar. Adaleti tecelli edecekler inşallah. Yani hem mevzuatın hem bugünün koşulları attığımız örneklerde olduğu uygunluk binalarımızın, adaletin makamına uygun hale getirilmesi hem de mevzuatın özelliklerine da çok şükür önemli bir mesafe mevcuttu. Tüm bu unsurları bir arada değerlendirerek vatandaş adalet hizmetlerinden, adalet hizmetlerinin büyümesine kadar en üstte çıkartmak ve adalete güveni en üstte yaşamanın mücadelesi içerisinde tüm yargı teşkilatı olarak çalışmaya devam ediyoruz.”

Bakan Tunç, konuşmasının ardından protokol mensupları ile birlikte eski cezaevinin bulunduğu alanın inşa edilecek proje için yıkım düğmesine bastı. Ardından ise eline balyoz alan Tunç, temsili olarak cezaevinin yıkımını başlattı. (DHA)

FOTOĞRAFLI