CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, Ödemiş Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıya katıldı. Başkan Tugay, Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Surav, Ödemiş Ticaret Odası Meclis Başkanı Arif Basmacı, CHP Ödemiş Belediye Başkan Adayı Mustafa Turan ile meslek komitelerinin katıldığı toplantıda, kente yönelik projelerini anlattı.

'EGE BÖLGESİ TARIMSAL ZENGİNLİĞİ İLE DİKKAT ÇEKİYOR'

Ege Bölgesi'nin zengin bir tarım havzasına sahip olduğunu, yetişen ürünlerin çeşitliliği ve kalitesi açısından da stratejik önemi bulunduğunu anlatan CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, “İzmir'i, İzmir yapan en önemli kimliklerinden birisi tarım şehri olması. Diğeri de ticaret şehri olması. Zamanla buna turizmi de eklemek gerekir. Uluslararası ticaretin bu kadar yoğun olduğu şehirde, sosyal ve kültürel yaşam güçlüdür. Bizler yüzleri batıya dönük, gerçekten gelişmeye açık, çağdaş yaşamı benimseyen, bunun gereklerini özellikle demokrasi ve insan haklarını özümsemiş ve yaşam şeklini ona göre kurmuş insanlarız. Bunların hepsi bir bütün, biri diğerinden ayrılamaz. Bir şehrin refahının olması için o şehrin demokrasiyi yaşatması, insan haklarına değer vermesi ve her türlü gericilikten uzak durması gerekiyor. Ancak bu zeminde zengin olabiliyorsunuz. Ege Bölgesi de tarımsal zenginliği ile dikkat çekiyor" dedi.

'İHTİYAÇLAR DOĞRU PLANLAMA İLE KARŞILANACAK'

Belediyecilik hizmetlerinin alt ve üst yapı hizmetlerinden ibaret olmadığına dikkat çeken Tugay, "Artık görüyoruz ki hükümet; tarıma, hayvancılığa ve birçok sektöre vermesi gereken önemi vermiyor. Ciddi bir plansızlık var. Topraklar gittikçe daha fazla verimsizleşiyor. Tohumdan gübreye, akaryakıta her konuda dışa bağımlı bir ülke haline geldik. Tüm bunlar mevcut iktidarın yanlış politikalarından kaynaklanıyor. Bugün Türkiye'nin en büyük limanlarını yine yabancılar işletiyor. Limanlarımızın milli ekonomi bünyesinde olması gerekirken, devletin veya yerli işletmecilerin işletmesi gerekirken Türkiye'nin en fazla ticaret yapan limanlarını Çinliler, Singapurlular işletiyor. Singapur ufacık bir ülke. Mersin Limanı'nı işletiyor. İnanılmaz bir para kazanıyor. Hayati öneme sahip. Oysa İzmir Limanı sürekli geriliyor" diye konuştu.

'ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ'

Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra kentin ekonomisini geliştirip büyütmek, toprağı ve tarımı ile refah seviyesi yüksek bir şehir yaratmak için çalışacağının sözünü verdi. Tugay, şunları söyledi:

"İzmir'de kalkınma belediyeciliği uygulayacağız. Üretimi daha fazla destekleyeceğiz. Üreticinin yanında olacağız. Çiftçimizin, tarım yapan insanımızın ürünlerini sağlıklı koşullarda saklayarak, günü geldiğinde bunu satmalarını sağlayacak tesisler kuracağız. Kırsal bölgede üretimin yanı sıra sosyal yaşamı da destekleyeceğiz."

'İZMİR YAPAY ZEKA KULLANIMINDA ÖNCÜ OLACAK'

Kırsal bölgeler için önemli olan üretim yollarının sürekli açık tutulması için Küçük Menderes'te şantiye kurulacağı sözünü yineleyen Cemil Tugay, "Burada asfalt, kilit parke üretimi olacak. Altyapı ekiplerinin sayısını artıracağız. Köy yolları, üretim yollarıyla ilgili problemleri kısa sürede çözeceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapay zekayı aktif olarak kullanacak. Yapay zeka konusunu doğru anlamak lazım. Anında binlerce, hatta milyonlarca veriyi alan, saniyeler içinde değerlendiren, ihtiyacınız olan bilgiyi rapor olarak sunan, nerede ne problem olduğunu gören ve ona göre önerilerde bulabilen bir sistemdir bu. Yerel yönetimlerin, kamunun bunları kullanması yarar getirecek. Dünyada başarılı örnekleri var. Ben bu konuda kararlıyım, İzmir'i bu konuda dünyanın öncü şehirlerinden biri yapacağım. Her hizmette bunun yararını göreceğiz" dedi.

'KİMSE AÇ KALMASIN DİYE ÇALIŞACAĞIZ'

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay, gün boyu Ödemiş'te sürdürdüğü seçim çalışmalarının ardından, iftarını ilçe sakinleriyle yaptı. Ödemiş Türkmen Mahallesi Perşembe Pazarı'nda düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı iftarda konuşan Tugay, "Her şeyden önce birlik beraberliğimiz daim olsun, masanın etrafında oturup beraber iftar yapmak manevi açıdan istediğimiz tablodur. Birlik beraberlik tablosu için teşekkürler. CHP olarak Türkiye'de kimsenin aç kalmaması için çalışacağız. Bu ülkede kimsenin evsiz olmaması, sokakta yatmaması, kimsenin okulunu okumasına engel olunmaması için çalışmak ve başarmak istiyoruz. Ülkemiz refah içinde insanlarımız mutlu olsun istiyoruz. O nedenle bu göreve talip olduk ve sizlerden onay bekliyoruz" dedi.

Göreve geldiğinde yapacağı çalışmaları anlatan Tugay, şunları söyledi:

"Bizlere görev verirseniz, açacağımız aşevleri, kent lokantalarımızda kimse aç kalmasın diye çalışacağız. Yurtlarımızda öğrencilerimiz barınsın diye çalışacağız. Yaşlı bakım evlerimizde yaşlılarımıza sahip çıkıp, sokakta kimse yatmasın diye olanaklar sağlayacağız. Halk ekmeklerimiz olacak. Ekmeği uygun fiyata temin edeceğiz. Marketlerimizden yaşlılar, emekliler, muhtaç durumdakiler için belli miktarda ücretsiz alışveriş kartlarımız olacak."

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin heyecanı Yunusemre’de yaşanıyor Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin heyecanı Yunusemre’de yaşanıyor

BURS VERDİĞİ ÖĞRENCİLERDEN HEDİYE

Programda Tugay'a, kendi imkanları ile burs verdiği Ödemişli öğrenciler, 'Efelerin Ressamı' olarak bilinen Mustafa Ali Kasap tarafından amorf tuval üzerine karışık teknik ile yapılan Tugay'ın resmini hediye etti. Tugay, aldığı hediye karşısında duygu dolu anlar yaşadı.

Resmi hediye eden Mustafa Ali Fırtına, "Bireysel imkanlarıyla Ödemiş'teki çocuklarımız için burs desteğini ben biliyorum. Bu tabloyu o çocuklarımız kendisine armağan etmek üzere bugün verdiler. Doğu ve Güneydoğu'da 'poşu' olarak bilinir ama Ege Bölgesi'nde 'yağlık' deriz. Genelde silahların yağını temizlemek üzere yapılmıştır ama sonrasında emekçilerin alnındaki terleri silmek için kullanılmıştır. Ben Cemil Başkanımın Küçük Menderes Havzası'nda yapacağı hizmetlerin sonrasında o terini bu poşuyla silmesini temsil eden tabloyu kendisine sunuyorum. Kendisini tanıdığım için de çok mutluyum" diye konuştu. (DHA)