Koskoca bir Altın Kelebek Ödül Töreni ardından yaza yaza, evet bunu buldum. Çağla Şıkel’in olmayan göbek deliği o kadar dikkatimi çekti ki, kim ödül aldı, kim ödülü kıl payı kaçırdı zar zor takip ettim. Peki, akılda kalan başka neler var, hemen paylaşıyorum.

En İyi Dizi, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve oyuncu ödüllerini Yargı’nın alması şaşırtıcı değildi. İlk kez belki de, hakkıyla ödül alan bir dizi olduğunu düşündüm. Yıllardır kanal kayırması yaptıklarına inanan biriyim neticede ama Kanal D ‘Yargı’ ile almayacaktı da hangi diziyle alacaktı?

Sema Ergenekon çok iyi iş çıkartmış helal olsun, senaryo zekice, sürükleyici, heyecanlı ve belki de ilk kez bir Türk hikâyesinde sonu nereye varacak tahmin edilemiyor. Dizi oyuncularına “en iyi ekip” ödülü de benden gitsin…

Pınar Deniz, ödül aldıktan sonra yaptığı konuşma ile ti’ye alındı. Neden oyuncu olmaya karar verdiğini samimiyetle anlatan Pınar, izlediği dramatik bir filmin ardından  “Dünyayı kurtarması lazım” diye düşünmüş, böylece oyuncu olmuş. Sosyal medyada alay edildi bu cümlesiyle, “Sınırda nöbet bekleyenler değil de, sen kurtarıyorsun dünyayı” diyen de oldu, “işini iyi yapan herkes dünyayı kurtarır” diyen de, hatta “izlerken utandım” diyeni de gördüm. Bence çok tatlı ve samimi bir konuşmaydı. Ayrıca kıyafeti nefisti, hemen herkesin parlak renkte uzun ve derin yırtmaçlı gece kıyafeti tercih ettiği gecede Pınar’ın kostümü herkesi sildi geçti. Onu da eleştirdiler, cenazeye mi gidiyorsun diyerek ama dünya modasına ve trendlerine bakınca Pınar’ın attığı fark ortada.

Şevval Sam ödül alan oğlunu gururla izlerken bir yandan da görüntü alıyordu. Bu tablo da bana instagramda 50 milyon takipçisi olan Kris Jenner’ın kızları Kardashian’ların başarılarını her daim görüntülemesini anımsattı. Tarık Emir Tekin’in oyunculuk hayatı uzun soluklu olsun diliyorum zira alışılagelmiş yakışıklı kalıbı dışında, bambaşka bir tip.

ATV ödül alır mı diye merak ediyordum Kenan İmirzalıoğlu ve Müge Anlı, en iyi sunucu ödüllerini aldılar. İkisi de hak eden isimler doğrusu. Kenan özellikle ilk başladığı günleri saymazsak bir hayli yol aldı sunucu olarak.

İsim vermeyeceğim ama “Ay çok heyecanlandım, aman da ne diyeceğimi şaşırdım” diyen oyunculara da ben çok şaşırıyorum doğrusu. Eh oyuncusun madem, bu senin işin, mesleğin; sana ödül de vermişler bir şekilde ya yeteneğine ya saçına başına, neyin acemiliğini yaşıyorsun anlamıyorum!

Sefo’nun kıyafeti yerden yere vuruldu, buna da kızdım açıkçası, ne giyseydi adamcağız? Zamanında sahneye parlak eteklerle kuş tüyleriyle, uzun topluklu lame çizmeyle çıkan Zeki Müren’i izlemeye alışkın neslin çocukları amma tutucu diye düşündüm.     

Ezgi Mola’yı pek severim ama illa da “mesaj vermeliyim, mesajım da toplumsal ve siyasal olsun” kaygısıyla yaptığı konuşmalardan sıkıldım doğrusu. Elbette bir oyuncunun ezilen ve eziklenenin yanında olması alkışlanmalı. Aslında dünyada da var bunun örnekleri kimi çıkar ana babasına, ekibine, rabbine teşekkür eder, kimi de Sean Penn gibidir, illa bir yaraya dokunur ödülünü alırken.

Son olarak yine Çağla Şıkel diyorum başka bir şey demiyorum, dalak akciğerler, mide ve dahi bağırsaklarının sergilendiği kıyafet içinde gözlerim göbek deliğini aradı durdu. Ama bulamadı, bulan varsa fotoğraf paylaşsın isterim.

06 Aralık 2022

Elif Aktuğ