Vücudumuzdaki bütün yağlar kötü değildir. 
Aslında beyaz ve kahverengi yağ dokusu olarak iki grup var. Beyaz yağlar iç organlarımızın etrafını saran , göbekli ve kalçalı görünmemize neden olan fazla olmasını istemediğimiz yağlar . 

Bir de kahverengi yağlar var . son yıllarda üzerinde bir sürü araştırma yapılıyor . çünkü obeziteye karşı etkili olabileceği düşünülüyor. 
Bu ikisinin arasında ne fark var ikisi de yağ değil mi sonuçta diyebilirsiniz? 
Şöyle bir farkları var, beyaz yağ hücreleri enerjiyi depolarlar ama kahverengi yağ hücreleri enerjiyi kullanırlar . 
Enerjiyi kullanma ve kalori harcama işini de vücut ısımızı korumak için yapar aslında. 
O yüzden bebeklerde daha fazla miktarda bulunurlar. Yetişkinlerde kahverengi yağ dokusunun miktarı daha azdır . obezlerde ve fazla kilolu insanlarda daha azdır . 

Peki ne yapabiliriz? 
Araştırma yapanlar görmüşler ki, soğuğa maruz kalma kahverengi yağ dokusunun aktivitesini artırıyor hatta bazı çalışmalar kahverengi yağ dokusunun miktarının da artığını gösteriyor , 
Soğuk duş almak birçok çalışmada metabolizma hızını artırmış , yağ yakımını artmış , insülin seviyelerini düşürmüş hatta insanların stres tepkilerini iyileştirmiş. Depresif durumların hafiflemesine yardımcı olmuş . 

Ama esas nokta ne kadar süre ve ne kadar soğuk suya maruz kalmamız gerekiyor ? 
Öncelikle pat diye buzlu suyun içine falan dalmayın, duştayken sıcaklığı yavaş yavaş tolere edebildiğiniz ölçüde düşürün. Önce 1 dk ile başlayıp max 5-10 dk ya çıkabilirsiniz. 

26 Ekim 2023

Sinem Uygun