Muhalefet dediğiniz yapıcı ve yol gösterici olursa Ülkenin kalkınmasına katkısı olur.

Muhalefet dediğiniz yapıcı ve yol gösterici olursa Hükümetlerin doğru politikalar uygulamasına vesile olur.

Muhalefet dediğiniz yapıcı ve yol gösterici olursa Halka faydalı olur.

Ama bu ülkenin Muhalefet Partileri AK'a Kara demek adına, gerçekleri saptırmak adına yalan başta her yola gönül rahatlığıyla vicdan azabı çekmeden baş vuruyorlar.

Üniversite sınavlarından bir gün önce Katarlı öğrenciler Türkiye’de sınavsız ve bedava okuyacak yalanı ile Milyonlarca gencin ve ailesinin moralini, sinirlerini asabını bozdular. Bu bir internet haber sitesinin haberiydi. O site ertesi gün özür diledi ama bu haberi alıp çarşaf gibi sallayan Ana Muhalefet Liderinden tek kelime duyamadık. Ne acıdır ki böyle önemli bir günü bile İktidar karşıtlığına devşirmekten ne vicdan azabı çektiler, ne çekindiler, ne de utandılar.

Şimdi gelelim Manisa’nın gündemi olan Kuru Üzüm TMO alım fiyatlarına.

Öncelikle şunu belirtelim. Manisa’ da üretilen Kuru Üzümün yüzde doksanına yakın bir kısmı direkt ihraç ediliyor. Tüm faydaları sayfa sayfa defalarca yazılmasına rağmen hiç birimiz gün içerisinde cebimize bir avuç kuru üzüm koyup yemiyoruz ama laboratuvar ürünü atıştırmalık vb.  alıp yiyoruz. Yani Kuru Üzümün iç pazar tüketimi yok denilecek kadar az. Mesela Manisa’da hiçbir lokantada ve benzeri yerde Üzüm Hoşafı bulamazsınız.

Kuru Üzüm’de Yunanistan, Çin, İran ve İtalya başlıca Dış Pazar rakiplerimiz. Ve ciddi bir rekabet var. Geçen sene toplam Kuru Üzüm ihracatımızda 600 Milyon Dolar civarında.

Şu an için Kuru Üzümün İhracat rakamı ton başına 1550 ile 1750 dolar arasında.

Biz bunu 1650 Dolar kabul edelim.

1650 Dolar Türk Lirası ile kaç para eder dersek karşımız bu gün için 13860 TL rakamı çıkar.

Muhalefetin bu gerçekliği bilmemesinden yada bilip te hainlik etmesinden dolayı Milletvekilleri başta sürekli üzüm 18,5 TL olmalı diye her yerde davul çaldılar.

Şimdi Size herkesin yanıtlayabileceği basit bir soru sormak istiyorum.

Eğer muhalefetin dediği 18,5 TL rakamı uygulansaydı fabrikalar ve işletmeler 18500 Liraya aldıkları 1 ton kuru üzümü işleyip paketleyip 13860 TL’ye satacaklardı. Olabilir mi böyle bir şey ? Bu sizce gerçekleşebilir mi ?

Ha TMO bu fiyatı versin olur,  versin yani TMO Trilyonlarca zarar etsin ve bu zarar hepimizin cebinden çıksın ve bu fiyatı isteyen Muhalefette TMO’yu yönetemediniz Trilyonlarca zarar ettirdiniz diye bağırsın. Öyle mi ?

Üzüme geçen sene beklentinin üzerinde bir fiyat verildi. Allah bin bin bereket versin diyordu çiftçi, hatta nisan mayıs aylarında 15-16 TL kg fiyatlarından üzüm satanlar biliyorum.

Bunun yanı sıra  diğer tarım ürünlerine uygulanan fiyatlarda beklentiyi arttırdı.

Muhalefet Vekilleri köy köy gezip emeğinizin karşılığı 18,5 TL olmalı diye vaveyla çıkartınca açıklanan rakam maalesef kimseyi memnun etmedi.

Bu rakamın daha yüksek açıklanması konusunda Sayın Baybatur başta olmak üzere  Ak Parti Manisa Milletvekilleri ve İl Başkanı tarafından   bir çok girişimin yapıldığını bizatihi biliyorum. Açıklanan rakam onları da memnun etmedi. Ve girişimleri devam ediyor. ÇKS belgesi olan çiftçilerimize kg başına en az 1 TL prim alabilmek için Tarım ve Hazine Maliye Bakanlıkları nezdinde yoğun bir trafik yürütüyorlar.

Daha önceki senelerde Üzüm fiyatının düşük kalması üzerine Devlet Okul Üzümü uygulaması ile çiftçimize destek olmuştu.

Bunları yapan ve TARSİM uygulamasını devreye sokan, komşu tarlasını alana 7 yıl vadeli yıllık yüzde 4 faizle kredi veren, hayvancılığa trilyon rakamında desteklemeler yapan, damla sulama başta Tarımda verim artışı için Trilyonlarca lira düşük faizli kredi veren, Genç Çiftçi Projesi ile Milyonlarca lira hibe dağıtan bir Devlete ve Hükümete açıklanan üzüm fiyatı dolayısıyla ‘ Devlet üzüm üreticisine hakaret etmiş ve küfretmiştir’ demek sadece bu ülkedeki aydın, ilerici, çağdaş ve demokrat muhalefetimize yakışırdı. Bunu da yaptılar. Yazıklar olsun.

Benim burada bir önerim var. Bu ülkede 11 Muhalefet Büyükşehir Belediye Başkanı Genel Başkanlarının peşine takılıp biz THK’nın uçaklarını tamir ettirir, uçururuz demişlerdi. Yapsınlar yine bir kabadayılık rekoltenin dörtte birine yakın olan bir kısmı yani 50 Bin ton üzümü 18,5 TL üzerinden alıp Büyükşehirlerde talebelere, garip gurebaya dağıtıversinler. Hem çiftçinin yüzü gülsün hem insanlar sevinsin hem de memleket delikanlı görsün…

Çok değil bir Trilyon yapıyor hepsi hepsi belediye başına 100 Milyon eski parayla 100 trilyon verecekler.

Değmez mi nasırlı ellerin hakkını vermek için bu parayı vermeye…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner7

banner7