CHP Kemal Bey'in yaptığı büyük değişim ve dönüşümü hazmederek yoluna devam ediyor.

Kemal Bey CHP bünyesine eklediği sağ ve milliyetçi tabana hitap eden isimlerle geçen yerel seçimlerde başarı yakaladı.

Eyüp Sultan' da namaz kılıp Yasin okuyan merkez sağ orijinli İmamoğlu CHP bünyesinde kazandıktan sonra benimsendi. Ekrem Bey aslında Türkiye’ nin ortalama profilini temsil ediyordu. Perşembe akşamına hassasiyet gösteren, cumartesi gecelerini değerlendiren bir prototip idi Ekrem İmamoğlu.

Mansur Bey ise Beypazarı Belediyesi küçük bir belediye olmasına rağmen orada bir başarı ve markalaşma hikayesi yaratan Ülkücü bir isimdi.

Geçen yerel seçimlerde halk İstanbul ve Ankara başta CHP’ nin kazandığı Ak Partiden geçen tüm büyükşehirlerde Başkanlığı CHP’ ye verip Meclisleri Ak Partide bırakmasına rağmen bu seçimde Meclis çoğunluklarını da CHP’ ye teslim etti. Demek ki kim ne yorum yapıp ne derse desin vatandaş Büyükşehir Başkanlarına güvenmiş ve tamamen şehirlerini teslim etmiş demektir bu.  Bunun aynı zamanda tüm ülke geneline yayılan bir algı ve seçmen davranışını olduğunu da gözlemlemek lazım.

Kemal Bey Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu' nu aday gösterip seçtirdikten sonra işlerine ve işleyişlerine de hiç karışmadı.

Örneğin Mansur Bey Ankara BŞB Genel Sekreter Yardımcılığına geçmişte beraber olduğu Ülkü Ocakları Genel Başkanını atadığında buna CHP kadroları buna itiraz etmedi.

Bu gerçekçi politikayı Özgür Özel de izlemeye devam etti. Her ne kadar " sağcı danışmanları göndereceğim" diyerek Genel Başkanlık yürüyüşüne başladıysa da bu seçimlerde gösterdiği adaylar hem sağ seçmeni memnun etti hem de CHP kadrolarını tatmin etti ve başarı ortaya çıktı.

Bakın 74 yıl sonra Balıkesir’ de CHP seçim kazandı. Büyükşehir seçimini kazanan Ahmet Akın DYP Gençlik Kollarında aynı dönemde görev yaptığımız yani Merkez Sağ orijinli bir isim ve DYP’ den Belediye Meclis Üyeliği de yapmıştı.

Ahmet Akın kazandığı günün sabahı şehir merkezindeki Atatürk'ün hutbe okuduğu Zağnos Paşa camisine sabah namazına gidiyor. Benzer davranışları seçim sürecince Manisa BŞB Adayları Ferdi Zeyrek'ten de gördük. Hiçbir sağ seçmen Ferdi Zeyrek isminden rahatsız olmadı. Ki aldığı oy içerisinde sağ seçmenden gelen yüzdeyi rakam okumasını bilen kimse inkar edemez. 

Manisa özelinde ise Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ve Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu özelinde gördük.

CHP Merkez Sağdan yada Milliyetçi kesimden transfer ettiği isimleri hem partisiyle hem de partisinin logosu altında kendi tabanı ile entegre etmeyi başardı.

Bu aslında çok önemli bir sosyo psikolojik hamleydi ve bu başarı CHP’ ye, kendi partileri adına tartışmalı süreçte böyle ciddi bir seçim başarısını getirdi.

CHP bu tercihleri ile Ak Parti ve MHP kitlesinde bulunan Seküler Müslümanların sempatisini kazanarak seçim galibiyetlerine gitti.

CHP artık ülkenin ortalamasını yakalamış durumda ve burada ilkesel particilikten ziyade halkın nabzına göre hareket ediyor. Bu günkü CHP artık 20 yıl öncesinin CHP’ sinden taban ve siyaset olarak çok farklı bir noktada.

CHP Kemal Bey döneminde ise yerel seçimlerdeki başarısını Genel Seçimlere tahvil edemedi. Ve bundan dolayıdır ki Kemal Kılıçdaroğlu kongreyi kaybetti. Ama şunu unutmayın ki CHP’ deki bu değişimin ve dönüşümün gerçek mimarıdır Kemal Bey.

Yurt dışına asker gönderme tezkereleri, savunma sanayindeki duruşu, din ile ilgili eğitim ile ilgili konulardaki tavrı, İslam ve Türk Devletleri ile ülkemizin ilişkileri, Filistin hassasiyetleri konusunda ki duruşları ve en önemlisi DEM zihniyetine sahiplenme refleskleri belediyeleri rahatça CHP' ye teslim edebilen seçmenin söz konusu ülkenin yönetimi olunca tereddüt etmesine sebep oluyor.  

Çünkü toplumun sağ kesimi yerel yönetimlerde kendisinden gördüğü insanlara CHP’ li olmasına aldırış çok rahat destek verirken, yukarıdaki hassasiyetlere sağ seçmenin istediği noktadan tepki vermeyen aynı partinin Genel Başkanına destek verip ülke yönetimini teslim etmiyor.

CHP bu seçimlerle hep eleştirilen ve söylenen " dikili ağaç" konusunda kendisini ifade ve ispat edebilmek için büyük bir fırsat yakalamıştır.

Bunun yanı sıra Türkiye' de nüfus artış hızı düşmekte olsa bile seçmen kitlesinde genç oranı çok hızlı bir şekilde artmakta.

Ak Parti kadro ve adaylarını nazarı dikkate aldığımız zaman, seçilen CHP' nin Başkan adayları ve kadrolarında gençlere ve kadınlara çok büyük önem ve yer verdiğini gördük.

Manisa' da Şehzadeler Belediye Başkanlığına 35 yaşındaki Gülşah Durbay' ı aday göstermek büyük bir vizyon ve cesaretti ve CHP Şehzadeler de Belediyeyi kazandı.

Kadın ve genç kitlesini CHP yakaladı. Ak Partinin bu kitle üzerindeki gücü ve etkisi gittikçe azalıyor.

Halkın beklentilerini karşılamaları ve Genel politikada halkın milli ve manevi hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak bu fırsatı iyi değerlendirmeleri, toplumun genelini kucaklayıp milliyetçi, muhafazakâr insanları tedirgin etmemeleri ve en önemlisi halkın kırmızı çizgilerine özen göstermeleri durumunda ibrenin kendilerinde kalmasını sağlayacaklardır.

Ki birçok yerde seçilen başkanların bu profile uyduğunu zaten görüyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu seçim sonuçlarından sonra nasıl hamleler yapacak, kabine ve Parti Yönetiminde yapacağı değişimlerle süreci hangi yöne ve nasıl çevirecek, Manisa özelinde Ak Parti teşkilatlarında nasıl değişimler olacak hep birlikte izleyip göreceğiz.

2 Nisan 2024

Hasan Fatih Özsümer